Sistem Odası Montajı

Anasayfa » Sistem Odası Montajı

Sistem odası, kesilmeyen elektrik imkanı bulunan, sıcaklık ve nemin düzenli aralıklarla kontrol edildiği, özel iklimlendirme yöntemlerinin ileri düzeyde uygulanarak özel olarak oluşturulan alanlardır. Sistem odası, bir şirket, holding vb. kurumda IT sistemi ( Enformasyon Teknolojileri) önde olmak üzere şirketteki donanımların bulunmuş olduğu ve bunların hepsini içine alan veri merkezleri olarak bilinmektedir. Teknolojinin oldukça ileri seviyelere gelmesinden dolayı şirketlerin sistem odası oluşturma ihtiyacı artmaya başlamıştır.

Şirketlerin ihtiyaç duyduğu bir alan olmasından dolayı kullanım amaçlarından dolayı farklı türleri ortaya çıkmıştır. İki tür sistem odası şöyledir:

 • Şirket Sistem odası, şirketler, devlet kurumları ve özel kurumlar tarafından kullanılan bu tür sistem odası, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulup geliştirilmektedir.
 • İnternet sistem odası ise, genel olarak telekomünikasyon iletişim şirketlerinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmaktadır. Hem ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulmaktadır, hem de sistem odası kurmak isteyen fakat yeterli düzeyde bütçesi bulunmayan ve bu hizmeti dışarıdan elde etmek isteyen şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Son dönemlerde yüksek kapasiteli şirketler ve kurumlar tarafından kullanılmaktadır ve ihtiyaçları doğrultusunda da çeşitleri ortaya çıkmıştır.

Sistem Odası Kurulumu

Kurulumu için profesyonel bir ekip ve hassas olmayı gerektiren bir iştir. Kullanım türlerine farklılık gösterse de üzerinde durulması gereken bazı gerekli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar şöyledir:

 • Enerji ihtiyacının sistem odası kurulumu için doğru tespit edilmesi gereklidir.
 • Kurulacak zeminin elverişli olması gerekmektedir.
 • En önemli ihtiyaç uygun bir güvenli ortam sağlanmalıdır.

Tüm bu şartlar sağlandığı takdirde sistem odası oluşturmak için uygun bir alan oluşturulmuş olur ve sistem odasından alınacak en yüksek düzeyde verim alınmış olur.

Bir firmada network bağlantılarının yer aldığı bölüme sistem odası denilmektedir. Bu firmanın tüm network sistemlerine ait kablolar yer almaktadır. Ağ kabloları, güvenlik kamerası sistemleri ve firmada kullanılan tüm ağ kabloları bu odada yer almaktadır.

Kurulumu Nasıl Olmalıdır?

Bir firmada mutlaka bulunması gereken bölümlerden biri de sistem odasıdır. Kurulumu yapmadan önce belirli unsurlara da dikkat etmekte fayda vardır. Bu unsurlar;

 • Kurulacağı yer,
 • Soğutma sistemi kurulumu,
 • Yıldırım gibi olaylara karşı gerekli güvenlik önlemlerinin alınması,
 • Tozlu bir ortama kurulmaması,
 • Sistem yöneticisine yakın bir yere kurulması,
 • Yangın gibi olaylara karşı daha güvenli bir yere kurulması,
 • Duvarlarının yalıtımlı olması,
 • Sistem odası ölçüleri

Sistem odası kurulumu yapmadan önce bu kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Uygun şartlarda olan bir yere sistem odası kurulumu yapılmalıdır.

Kurulacağı yer ve nelere dikkat edilmeli?

Sistem odası kurulumuna geçmeden önce uygun bir yer belirlenmelidir. Sistem odasının bulunacağı kısımda herhangi bir su borusu geçmemelidir. Su borusu tehlikeli durumlar yaratabilir. Herhangi bir su kaçağı durumunda, sistem odası güvenlik sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Mümkün olduğunca ara katlar tercih edilmelidir. Çatı katı gibi yerler tercih edilmemelidir. Sistem yöneticisine yakın olan bir yere kurulmasına da özen gösterilmelidir.

Soğutma Sistemi

Bu odalarda çok fazla ısı bulunmaktadır. Oda içerisinde oluşan yüksek sıcaklıklar tehlikeli durumlar yaratabilmektedir. Bu açıdan mutlaka bir soğutma sistemi kurulması gerekmektedir. Soğutma sistemleri için genellikle klimalar kullanılmaktadır. Klimalar sistem soğutma işlemi için yeterli olmaktadır. Klima tercihi yaparken de inverter olan ve nem alma özelliği bulunan klima tercih etmekte fayda vardır. Aynı zamanda olası bir yangın faciası için yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.

Sistem odası için uygun bir yükseltişmiş döşeme yapılmalıdır. Kurulurken mutlaka yıldırım, yangın gibi olaylara karşı da güvenlik önlemlerinin bulunmasına özen gösterilmelidir. Duvarlarının yalıtımlı olması gerekmektedir. Tozlu bir ortama sahip yerlere kurulmamasına özen gösterilmelidir. Kullanılacak malzemeye göre ve ihtiyaca yönelik bir oda ölçüsü belirlenmelidir.

Whatsapp
Anıl Şentürk
Anıl Şentürk
Merhabalar. Size nasıl yardımcı olabiliriz?